Karadenizli operatörümün gözünden sapan kontrolleri

Vinç kontrolleri mühim mesele malum…Daha öncelerde 3 ayda bir yaptırırken şimdi yasa gereği yılda bir yeniliyoruz. Bu kontrolleri kim yapmaya yetkindir,akreditasyonda son durum nedir, kontrol yapmakla sertifikasyon belgesi vermek için diploma yeterli midir, bu kontrolleri yapanlar vince hekket dokunmakta mıdır, yoksa gönül gözüyle mi onay vermektedir,uzaktan erişimle vince sertifika düzenlemek mümkün müdür(!) tartışmaları süre dursun, nev-i şahsına münhasır bir operatör bu kontrolleri nasıl algılar onu anlatayım size:)

İlk projemdi..Boru hattı inşaası için pompa istasyonu toprak sıyırma aşaması tamamlanmış ilk kalıpları çakıyoruz. BP denetlemeye gelecek…Amaninnn nasıl da heyecanlıyım, Proje Müdürü,Ankaradan gelenler, BP Üst Yönetimi..Kim ararsan var…Elini sallasan yıldızlı apoletlere  çarpıyor:)

Benim ilk denetlemem..Epeyce de koşturmuşum sahada..Kendimi de kanıtlamak istiyorum bu kadar adam ortalardayken ya..Denetleme sabahı bir çift yepisyeni çelik sapan çıkarttım depodan..Vince törenle astırdım.. Operatörümüze de anlattım uzun uzun denetlemeye geldiklerinde neler söyleyeceğini, aldığı eğitimlerden, faydalarından  da uzuuuun uzun bahsetmesini tembihlemeyi ihmal etmedim..Eğitimi de ben vermişim ya öhööm öhömm hani o da kayıtlara geçsin:)

Denetleme başladı, herşey kontrolüm altında  güya..Ekibi özellikle vincin çalıştığı güzergaha yönlendiriyorum..Kaldırma operasyonumuzu görecekler, pek bir beğenecekler aferin otur kızım 5 Pekiyi diyecekler filan aklımca:)

Tüüümm o apoletli amcalar ile birlikte olay mahalline vardık ki bir de ne göreyim!!! Çelik sapanlar o sabahki sapanlar olmadığı gibi, uygun olmayan bez sapanlar bağlanmamış mı kancaya!!!! Amaniinnn!!!! (Blog temasında eller dehşetle yüze yapışmış gözler pörtlek amaniin ikonu olmaması ne feci tam da yeriydi burası)

Denetmenler de aynı amaniinn suratını takındı elbette..İşi durdurduk, bizim cenahta yüzler kızardı, BP tarafında İskoç aksanıyla  ‘İt is not acceptable  , where are the Golden Rules’ (Kabul edilebilir değil -Altın Kurallar Nerde Hani) nidaları yükseldi.

Ve fekat Pasinler ovasında bunlar olup biterken paralel evrende mutlu mutlu sırıtan biri vardı!!! Vincin operatörü!!!! Karadenizli, arkası güneşten kavlamış kepçe kulaklı, her daim Camel sigara paketi bulundurduğu sarkmış cebini reflektif yeleğinin içinde benden saklamaya çalışan, gözleri böyle çipil çipil  bakan, sıskacıktan hallice biri…Nasıl mutlu nasıl bir 32 diş modunda…

Benim sinirden hönkürmeme zaman bırakmadan zıpladı geldi yanıma…Dedim “M. nerde sabahki sapanlar?Niye vincin üzerinde değil?” Kendinden pek bir memnun, göğüs kafesini şişirerek cevap verdi ” Şefim cillop gibiydi sapanlar yani kıyamadım daa söktüm onlari,bunlarla taa bi sure devam ederuz.”

??????????????????????????????? :):):):)

Güler misiiinnn, ağlar mısın….

Tabii uygun olmayan sapanla bir kaza ya da ramak kala yaşanmadığından şimdi keyifle anlatıp gülebiliyorum bu hikayeye…Her kaldırma operasyonu böyle sonuçlanmıyor malum..Sapanlar ambara- depoya konup, karantinaya aldık biz bunu kandırmacasıyla ‘daha az tonajlı’ işlerde kullanılmak üzere kenara ayrılabiliyor. Hasarlı sapanlar kolaylıkla sahaya geri dönüyor ve kaza olduğunda keyifli anılar gibi yazılmıyor hiçbirşey elbette…

Yönetim istemese de, ambarcı söylense de, ustabaşı köşe bucak saklamaya çalışsa da, hasarlı sapanlarınızı sahadan uzaklaştırın.Ambarda tutmanız riski kaynağında yok etmeyecektir. SAPANLARI SAHADA KESİN…İsterseniz daha küçük parçalara ayırıp, malzemeyi korumak ,sürtünmeleri önlemek adına çelik sapanla malzeme arasına, farklı opsiyonlarla get olarak da kullanabilirsiniz.

Cillop gibiymiş de kıyamamışmış:) M’nin de kepçe kulacıkları çınlasın her neredeyse:):)….

FMY

Bez sapanların gözle kontrolünde nelere bakmak gerekiyora ait minnak bir görsel. Daha fazlası için

https://www.lift-it.com/info_wire_rope_considerations.asp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir